A steamed stuffed bun outside can sell for three yuan, and the cost of making it yourself may be only fifty cents. Why are young people still willing to buy?

The cost of a steamed stuffed bun is only fifty cents, but this is only the cost of materials, without adding time cost and loss cost. A steamed stuffed bun looks simple, but it is so difficult to make a delicious steamed stuffed bun. If you define a thing only by the cost of materials, you will feel that everything in the market is profiteering.

The cost-benefit analysis method is used to analyze steamed bread. Firstly, the material cost, time cost and loss cost of making steamed buns are calculated, and then the optimal decision-making method is selected by comparison. You can know whether it is cost-effective to make steamed buns at home for 50 cents or buy three yuan.

For those who can make their own steamed buns, the time cost and loss cost can be reduced, and the steamed buns made by themselves are cleaner and cost-effective. If you can't make steamed buns by yourself, you have to learn how to make them again. This will lead to higher loss and higher time cost. In the end, you may not be able to make delicious buns, which is not cost-effective or the optimal solution.

Cooking food requires skill, which gives birth to the profession of chef. Take a steamed stuffed bun as an example. Every process of kneading dough, fermenting, making steamed buns, wrapping steamed buns and steaming steamed buns is very particular. If a certain process is not done well, you may make a failed steamed bread. Why do people eat out, not only because it is more delicious, but also because it is convenient and can save themselves a lot of time, without buying, washing, cooking and washing dishes.

Nowadays, young people are very busy and come back late from work every day. They can't wait to lie in bed and rest, so they don't have much time and energy to make steamed buns. Why is the breakfast shop so prosperous now? Because I don't want to spend too much time cooking breakfast, I can buy all kinds of breakfast I want in just a few minutes, taste delicious food and save time.